Що для мене сім'я? Це мій ценр, фортеця, яка будується щодня стосунками, турботою, терпінням, бажанням віддавати, любов'ю, поступливістю, розумінням.
Якщо вдаватися до мови наукової, то традиційною в суспільстві є нуклеарна сім'я, тобто така, що складається із дружини, чоловіка та їхніх дітей. Проте змінюється суспільство, змінюється і сім'я. Наскільки може вона трансформуватися під впливом інновацій?
Олвін Тоффлер, той, що пророкував в майбутньому таке явище, як "електронний котедж", стверджує, що зміни слід чекати і в інституті сім'ї. Аналітики вважають, що в майбутньому у зв'язку з повною комп'ютеризацією праці близько 30% робочої сили працюватиме, не виходячи з дому. у зв'язку з цим, як пише Тоффлер, "уся наша економіка, наші міста, наша екологія, структура нашої сім'ї, наші цінності й навіть наша політика змінилася б майже до невпізнання". (щодо цінностей - дуже хотілося б вірити, що це перебільшено). Але зміни роблять своє.
"Технологічно розвинені нації сьогодні рясніють численними сімейними формами, що спантеличують: гомосексуальні подружжя, комуни, групи літніх людей, які поділяють витрати (а інколи й сексуальні стосунки), племінні угрупування серед певних етнічних меншин і багато інших форм співіснують сьогодні, як ніколи раніше. Мають місце шлюби за контрактом, періодичні шлюби, сімейні кластери та велике розмаїття інтимних груп, що мають сексуальні стосунки чи не мають їх, а також сім'ї, в яких мати й батько живуть і працюють у двох містах" (Тоффлер "Третя хвиля").
У постіндустріальному суспільстві нуклеарна сім'я не зникне, але Третя Хвиля базується на соціаьно-економічних відносинах, не сприятливих для неї. Згідно з Тоффлером, нуклеарна сім'я спирається як на свої передумови на масове виробництво чи завод і несумісна з комп'ютерною культурою, тому що професійні та технічні робітники, "білі комірці", є менш традиційними й психологічно та інтелектуально мобільнішими, ніж "сині комірці", а також більш схильними до розлучень. Демасифікована система виробництва, заснована на використанні комп'ютерів, децентралізована неядерна енергетична система, демасифікована медійна та політична, культурна й освітня система - усі вони підривають засади нуклеарної сім'ї.
Як не крути, ми трохи інші, ніж наші предки. Хочеться вірити, що наші нащадки не зміняться докорінно. І в основі сім'ї завжди лежатимуть ключові людські цінності: любов, повага, самовідданість, терпіння. Це не просто партнерські відносини (хоча як без них?)
Я не соціолог. Я навіть не знаю, чи співпадає моє розуміння сім'ї з тим, що пише в підручниками. Я так сприймаю. Я так живу...
Немає коментарів:
Дописати коментар